Paprasti svarbūs patarimai

Pats pirmas ir svarbiausias patarimas – sąžiningai atsakykite sau į klausimą AR JUMS TIKRAI REIKIA ŠUNELIO. Nuoširdžiai ir gerai apgalvokite kiek laiko jums lieka nuo darbų ir nuo kitų užsiėmimų, kaip dažnai keliausite ir turėsite palikti šunelį šunų viešbutyje ar pas draugus, ar turite užtektinai erdvės, ar kartu gyvenantys šeimos nariai priims šunelį taip pat noriai kaip ir jūs, ar užteks laiko ir kantrybės šunelį šukuoti, maudyti, karpyti nagus, ar turėsite užtektinai lėšų šunelio maitinimui ir priežiūrai, ypač jo sveikatos, ar ištversite kol šunelis išmoks tualetu naudotis tik lauke, ar pakęsite du kartus per metus natūralų kilimą šuneliui šeriantis. Ir tai tik pagrindiniai klausimai, kuriuos reikia atsakyti prieš atsirandant naujam jūsų šeimos nariui. Turite suvokti, kad šuneliui, ypač dar mažam, reikalinga tokia pati priežiūra kaip 1-2 metų kūdikiui…
Visgi jei ryšitės ir teisingai atliksite savo pareigas, įsigysite patį geriausią koks tik gali būti draugą. Draugą, kuris bus visada linksmas, užjaučiantis, nuoširdus, kuriam jūs būsite vienintelis.
letena
Kai jau nutarsite, kad namuose yra laukiama vizginama uodega, labai gerai išstudijuokite šunelių VEISLIŲ BRUOŽUS. Pasirinkę kelias patinkančias ir tinkančias veisles, sužinokite apie jas viską interneto svetainėse, paklausinėkite specialistų: veisėjų, dresuotojų, veterinarų. Pasirinkite draugą, kurio charakteris ir interesai labiausiai sutaptų su jūsų. Supraskite, kad šunelis ne interjero elementas, jis atkeliauja ne kelioms dienoms pasisvečiuoti. Neapsigaukite pamatę jauną šunelį – jis užaugs ir pasikeis.
skirtingos suneliu veisles
Išstudijuokite informaciją apie šunelių MAITINIMĄ. Pasirinkę šunelio veislę, pasikalbėkite apie jos maitinimo ypatumus vėl gi su specialistai. Susidarykite aiškų planą, kad nereikėtų eksperimentuoti vėliau.

Išsiaiškinkite viską apie šunelio AUKLĖJIMĄ. Tai yra pats svarbiausias momentas įsigijus keturkojį! Ar teisingai auklėsite lems daugelį tolimesnio jūsų bendro gyvenimo aspektų. Perskaitykite knygą Lietuvių-šunų šunų-Lietuvių kalbų žodynėlis, išvengsite daugybės klaidų, o tuo pačiu ir bėdų. Nustebsite kiek daug paprastų dalykų nežinojote.

Susiraskite SAVO VETERINARĄ. Kaip ir jūs, šunelis turi turėti savo gydytoją. Jei atsitiktų nelaimė, tada tikrai nebus laiko ieškoti specialisto. Veterinarų, kaip ir gydytojų ar kitų profesionalų, yra ir geresnių, ir mažiau kruopščių. Klauskite rekomendacijų draugų, veisėjų įsigyjant šunelį. Labai svarbu surasti gydytoją, kuriuo galima pasitikėti. Tikras atsitikimas: nedidukė pudeliukė netyčia suėdė plastikinį dešros apvalkalą su metaliniu pakuotės žiedeliu. Šunelis kentė stiprius skausmus. Vienas veterinaras jau ruošėsi operacijai įkainotai 3000 Lt. Kitas nemokamai parekomendavo sugirdyti šuneliui vandenilio peroksido idant sukelti vėmimą. Šunelis iškarto viską išvėmė, nors nuo nurijimo buvo praėję kelios dienos.

sunys grozio salone

Taip pat susiraskite savo GROŽIO SALONĄ. Jei šunelio kailis reikalauja mažiau priežiūros, į kirpyklą jo vesti nuolat, žinoma, nereikia. Tačiau retkarčiais apsilankykite – profesionalai viską atliks tikrai geriau. O jei susižavėjote kokiu puošeiva špicu ar pan., be specialisto išsiversti bus sunku.

SVARBU:
Įsigydami šunelį turite pasirūpinti jo žymėjimu, registracija ir skiepais. Jei šunelį įsigyjate iš veislyno, žymėjimu ir pirminiais skiepais jau turėtų būti pasirūpinta. Jei iš prieglaudos – šunelis taip pat turėtų būti pažymėtas ir paskiepytas. Būtinai prašykite tai įrodančių dokumentų. Visgi, jei procedūras tektų atlikti jums, kreipkitės į veterinarijos kliniką, ten jums viską paaiškins. Veterinarijos klinikų, kurios atlieka žymėjimą ir registravimą, sąrašai turėtų būti jūsų savivaldybės internetinėje svetainėje. Jei nerasite, nesidrovėkite paskambinti.

Žymėjimas – tai po šunelio oda įleidžiama mažytė mikroschema, kurioje yra duomenys apie jus – šeimininką. Jei šunelis pasiklystų, rastas keturkojis būtų iš karto identifikuotas. Registruojant šunelio ir jūsų duomenys įrašomi į jūsų savivaldybės duomenų registrą. Visuose didžiuosiuose miestuose šunelių registracija privaloma (nuo 2016 m. visoje Lietuvoje). Yra renkama rinkliava: vienkartinė – už registravimą ir kasmėnesinė. Jų dydį taip pat sužinosite savo savivaldybėje.

Mažas šunelis turi turėti 3 skiepus: nuo maro, virusinio enterito, infekcinio hepatito, šunų gripo, leptospirozės (2 kartai) ir pasiutligės. Vėliau kasmet atliekami skiepai nuo infekcijų ir pasiutligės.

Kilmingas šunelis turi turėti dokumentus: kilmės – patvirtintus kinologų sąjungos ir pasą – skiepų knygelę. Klaidinga manyti, kad šunelio kaina skiriasi dėl dokumentų. Iš tikrųjų kaina dėl to ir skiriasi, kad šunelis kilmingas arba ne kilmingas.

Paklauskite savo veterinaro apie lašus nuo erkių. Jų stiprumas priklauso nuo šunelio svorio. Paprastai jie lašinami ant keteros odos (ne kailio!) kas keturias savaites. Tai labai svarbu, nes erkės yra vienas didžiausių šunelio priešų. Daugiau apie jas skyrelyje SVEIKATA.
daktaras

Namuose ir keliaudami visada turėkite vienkartinį švirkštą ir Dexamethasone vaistų ampulę. Juos įsigysite paprastoje vaistinėje. Tai gali išgelbėti šunelio gyvybę įgėlus bitei ar širšei. Vasarą šuneliai matydami skraidančius vabzdžius ima žaisti, gaudyti juos. Keturkojai vabzdžių įkandimams yra ypač alergiški, todėl atsitikus nelaimei, injekcija sustabdys tinimą.
Taip pat visada turėkite 3% vandenilio peroksido. Sugirdžius jo, jis suputoja ir sukelia šunelio vėmimą. Tad gali išvalyti skrandį šuneliui suėdus kokį nors negerą daiktą, kai nebėra laiko keliauti pas veterinarą.

Labai daug mitų prikurta apie šunelių kastravimą ir sterilizavimą. O tiesa paprasta. Jei ruošiatės rimtai užsiimti šunelių veisimu, turite tam galimybių, auginsite ne vieną keturkojį, tada, žinoma, apie

kastravimą ir sterilizavimą nėra jokios kalbos. Tačiau visais kitais atvejais tiesiog privalote atlikti šią procedūrą. Yra visiška nesąmonė teiginys, kad kaip nors pasikeis šunelio charakteris, jis taps tingus. Vienintelis dalykas, kuris pasikeis, šuneliui dings polinkis ieškoti priešingos lyties. O tai reiškia, kad jis neturės polinkio pabėgti, bus draugiškesnis, nustos žymėti teritoriją ir uostyti kitų šunų palikto šlapimo. Dings šlapimtakių ir kiaušidžių vėžio, infekcijų tikimybė. Galų gale ~30% prailgėja šunelių gyvenimo laikas. Operacija atliekama per kelias valandas, šunelis atiduodamas tą pačią dieną. Ir porą dienų būna mieguistas. Veliau viskas grįžta į savas vėžes!

Mažam šuneliui, o ir vėliau, reikalingas narvas ar aptvaras, kuriame galėtumėte jį palikti trumpam laikui. Narvas turi būti erdvus, kad šunelis galėtų apsisukti. Būtinai visada turi būti švaraus vandens. Narvą šunelis supranta kaip jaukų ir patogų guolį. Jam čia labai saugu. O už narvo saugu namų daiktams.

Šunelis turi turėti daiktų graužimui: žaislų, specialių graužimo odų, kaulų. Taip jis mankština žandikaulį ir valo dantis. Ir turi įdomų užsiėmimą.

Niekada negalima šuneliui duoti smulkių (žuvies, paukščių) ar galinčių suskilti kaulų! Taip pat sekite, kad jis jų nerastų lauke pasivaikščiojimu metu. Tai toks pat pavojus šuneliui kaip ir erkės.

Rinkite šunelio kakutį specialiais maišeliais. Būkite sąžiningi ir dori. Pamatysite, kaip piktins kitų paliktos kruvelės, kurios labai įdomios, ypač mažam, jūsų vedžiojamam šuneliui.

Važiuodami su keturkoju automobiliu naudokite specialų saugos diržą arba gabenkite uodeguotį specialiame kelioniniame narve. Staigiai stabdant nepritvirtintas šunelis taip pat gali susižeisti kaip ir žmogus.

Šuneliui reikalingas šiltas ir jaukus gultas. Nepagailėkite geresnio, lengvai nesugraužiamo. Juk lova turi būti karališka!

Svarbiausias šunelio ilgaamžiškumą užtikrinantis patarimas – nepaleiskite šunelio nuo pavadėlio! Žinoma, yra visokių niuansų sąlygojamų veislės bruožų, aplinkos ypatumų. Tačiau normaliomis sąlygomis mieste, parke šunelis turi būti su pavadėliu. Kad galėtų šunelis palakstyti, naudokite ilgą (10-15 m) dresūros pavadėlį. Išvyniokite jį ir duokite šuneliui laisvę žaisti. Šuneliui bandant pabėgti, pavadėlį bet kada galėsite pavyti ir užminti koja. Taip apsisaugosite nuo kitų, gal ne tokių draugiškų ar per daug draugiškų šunų, kačių, mašinų. Tik šuneliui suaugus ir tobulai išmokus komandą PAS MANE, atokiame lauke ar miške galite jį paleisti, neleisdami toli nubėgti.
pavadelis
Pagrindiniai reikmenys, be kurių neapsieisite: paprasti antkakliai, dresavimo antkaklis – kilpa, trumpas pavadėlis ėjimui, automatinis pavadėlis (dar vadinamas “flex’u”) trumpiems pavedžiojimams, ilgas 10 m dresūros pavadėlis, guminis masažinis šepetys, paprastas šukavimo šepetys, negyvo pokailio rinkimo šukos, dubenėliai maistui ir vandeniui.

Niekada nešerkite šunelio pirmiau negu patys valgote. Taip pat neduokite kasnelių nuo stalo. Plačiau – skyrelyje AUKLĖJIMAS.

RSS
Facebook