Tinkamai auklėdami šunelį nuo pat mažens, mokydami jį paklusnumo, išvengsite daugybės nemalonumų sau ir stresinių situacijų šuneliui. Čia pagrindinė taisyklė – netinkamo šunelio elgesio visada lengviau išvengti, nei jį pašalinti. Todėl labai rūpestingai ir nuosekliai auklėkite keturkojį.
Parinkite tinkamą vietą šunelio narvui ir guoliui. Ši vieta turi būti kuo didesniame būsto užkampyje, iš kurios kuo mažiau matįsis verdantis gyvenimas jūsų būste. Guolio vieta – vienas iš kriterijų iliustruojantis vietą “jūsų gaujos” hierarchijoje. Jei šunelio vieta bus jūsų miegamajame, uodeguotis supras, kad jis yra bent jau lygus su jumis, todėl nenorės jums paklusti, dažnai neklausys. Šiaip ar taip jis turi daugybę savo laukinių protėvių savybių, todėl mąsto kitaip nei žmogus. Tad kad ir kaip jis jus mylės, daugeliu atvejų elgsis instinktyviai, nesuprasdamas, kad jums tai nepriimtina.
Dar blogesnė vieta – koridorius. Čia šuneliui yra pati “geriausia strateginė vieta”. Jis matys visus ateinančius ir išeinančius, jei gyvenate daugiabutyje, girdės laiptinės garsus. Turėdamas guolį tokioje vietoje, šunelis save laikys gaujos vadu! Ir elgsis taip, kad jau jūs jo turite klausyti.
Šunelio guolio vieta jam tampa ramybės ir saugumo garantija. Kai šunelis prasikals, jį barsite, ir jis nubėgs į savo guolį slėptis, privalote nustoti barti. Savo pasitraukimu į guolį, šunelis pripažįsta jūsų viršenybę ir supranta informaciją, kad ką tik pasielgė netinkamai.
Kaip ir keturkojo guolio vieta, labai svarbus tinkamas šėrimas. Čia taip pat galioja “gaujos taisyklė”. Gaujos vadas visada ėda grobį pirmas. Hierarchijoje žemesni gaujos nariai stebi ir laukia. Tik kai vadas pasisotina, ateina laikas kitiems. Todėl niekada nešerkite šunelio pirmiau nei patys pavalgėte, jei valgymo laikas sutampa. Šėrimo vieta turėtų būti netoli guolio. Taip šunelio niekas nematys ir jis nesijaus stebimas.
Nuo mažens pratinkite šunelį tuštintis lauke. Procesas, žinoma, reikalauja kantrybės. Mažą šunelį veskite į lauką bent 4-5 kartus per dieną. Jei nėra galimybės greitai iš būsto patekti į lauką, naudokite tarpinį variantą – paklotus. Esmė labai paprasta: šuneliui atlikus reikaliuką tinkamoje vietoje, girkite jį kaip tik mokate, kartais netgi duokite skanukų. Netinkamoje – pabarkite. Tik neperlenkite lazdos. Jei užtinkate šunelį besiruošiantį ar tik pradėjusį atlikinėti reikalą netinkamoje vietoje, skubiai stenkitės jį “evakuoti” į tinkamą.
Niekada nebarkite šunelio pridirbusio netinkamoje vietoje praėjus kuriam laikui. Tarkime, jei rastumėte pridirbta iš kur nors grįžę. Šunelis nesupras, už ką jis baramas. Kantriai išvalykite, neleiskite keturkojui matyti valymo, kad jis nepagalvotų, jog procesas jums suteikia džiaugsmo. Patikėkite, kol “mokslai” baigsis, atsitiks visko, todėl gerai pagalvokite, prieš įsigydami šunelį, ar turėsite kantrybės.
Nesudarykite galimybių šuneliui graužti daiktų, pavyzdžiui, baldų. Tam labai padės narvas. Kai trumpam išvykstate ir neturite galimybių pasiimti šunelio, uždarykite jį. Stebėkite kol uodeguotis dar mažas ir tik pabandžius ką nors graužti, subarkite. Kartokite, kol šunelis supras, kurių daiktų negalima liesti, ir nebebandys. Graužti daiktus šunelis gali ir iš nuobodulio, paliktas vienas. Tad stenkitės su juo praleisti kuo daugiau laiko, užsiimti jam įdomia veikla. Visgi graužimas keturkojui – įgimtas. Taip jis stiprina žandikaulį, valosi dantis. Pasirūpinkite specialiais graužimo kaulais, žaislais. Tik jokiu būdu neduokite graužti lengvai skylančių gyvulinių kaulų!
Auklėdami niekada nemuškite šunelio! Naudokite komandas “negalima”, “fu”. Bardami stipriau, išreikškite agresiją balsu ir mostais. To pakaks, šunelis supras, kad elgiasi netinkamai. Kartais, jei šunelis ypač priešinsis, staigiai paguldykite jį ant nugaros ir tvirtai, bet nestipriai prispauskite prie žemės. Taip vėlgi pademonstruosite, kad jis hierarchijoje yra žemesnis už jus.
Neleiskite šuneliui daryti to ko nenorite, kad jis darytų, nuosekliai. Tarkime, negalima jam pradžioje leisti gulėti ant sofos, o pradėjus šertis kailiukui, staiga jau nebeleisti. Jis tiesiog nesupras nuo ko viskas priklauso ir kada galima kažką daryti, kas jam malonu, o kada nebe.
Šunelio dresavimas – jo apmokymas klausyti garsinių komandų ir gestų. Dresavimas yra subtilus kantrybės ir įgūdžių reikalaujantis procesas. Nepatyrusiam ir
nežinančiam tai beveik neįmanoma misija. Todėl pirmą kartą susiduriant su šunelio dresūra, geriausia kreiptis į profesionalų dresuotoją. Paklauskite rekomendacijų pas
pažįstamus ar veisėjus. Dresuotojas kvalifikuotai paaiškins dresavimo pagrindus, nutarsite kokio apmokymų lygio sieksite. Proceso metu mokysitės abu: ir šeimininkas, ir šunelis. Vėliau praktikuotis ir mokytis toliau galėsite ir savarankiškai.
Kad ir kokios šunelis veislės bebūtų, jis privalo mokėti vykdyti pagrindines komandas: “pas mane”, “greta”, “sėdėti”, “gulėti”, “negalima”, “fu”, “laisvai”. Visos šios komandos yra paklusnumui išugdyti, kad šunelis be leidimo neišbėgtų, kad ramiai elgtųsi gatvėje, nereaguotų į aplinkoje esančius dirgiklius. Tokiu būdu keturkojis bus saugus.
Komanda “pas mane” užtikrina, kad šunelis bet kokiomis sąlygomis atbėgs ir atsitūps priešais šeimininką. Su komanda “greta” šunelis klusniai eis greta šeimininko. Sustojus šeimininkui, šunelis šalia atsisėda. Gavęs komandas “sėdėti” ar “gulėti”, keturkojis tokioje pozicijoje laukia, net šeimininkui pasišalinus. Komanda “laisvai” šuneliui leidžia judėti savo nuožiūra, žaisti.
Visos dresūros tikslas – išauklėti šunelį, kad jis be leidimo (komandos) neatliktų veiksmų, kaip jam šauna. Tarkime, einate pavedžioti šunelį, jis laukia prie durų kol užsegate pavadėlį, užrakinate duris. Po komandos “greta” jis nebėga, klusniai eina šeimininko tempu.
Dresuojant svarbiausia – šunelio dėmesio patraukimas, akių kontaktas. Nekeiskite komandų, naudokite tuos pačius žodžius, signalus. Tarkite ar rodykite aiškiai, tokia pačia intonacija ir tempu. Šuneliui teisingai atlikus komandas, skatinkite jį ir girkite. Skatinimui maistu geriausia naudoti pieniškas dešreles su mažiau maistingų medžiagų sudėtyje. Dresuojant, ypač pradžioje, šunelį skatinsite dažnai, todėl maistingo maisto jis gali persiėsti. Įsigykite prie juosmens prisegamą kišenę skanukams. Nepaverskite dresavimo vien tik darbu, kas 5-10 min. duokite komandą “laisvai” ir pažaiskite su šuneliu. Dresuoti šunelį reikėtų pradėti jau nuo 4 mėn. Jauno keturkojo pamoka turėtų tęstis apie 1 val., paaugusio – apie 2 val. Prieš dresūrą šunelis turi būti 3-4 val nešertas.
Prieš keliaudami pas dresuotoją, paieškokite ir peržiūrėkite surastus vaizdus kaip atliekama dresūra, turėsite pirminį supratimą, nebus pradėjus dresuoti per daug negirdėtos informacijos.