Sveikata

suo su semininku

Didžiausias šunelio sveikatą ir emocinę savijautą lemiantis faktorius – keturkojo šeimininkas, jo dėmesys ir bendravimas. Taip, geras ir pilnavertis maistas, patogus ir šiltas guolis svarbu, bet svarbiausia skirti laiko šuneliui, kasdien žaisti, vaikščioti lauke. Net ir fizinė šunelio būklė nuo to priklauso. Vienišas šunelis gali apsirgti depresija, jam gali slinkti kailis, sutrikti mityba.

Sveiką šunelį kasmet reikia tikrinti pas veterinarą profilaktiškai. Jei kyla klausimų ar įtarimų, skubėkite pas veterinarą iš karto, skambinkite konsultuotis. Susiraskite gerą, patyrusį veterinarą. Klauskite rekomendacijų pas veisėjus ir savo pažįstamus. Veterinaras yra labai svarbus asmuo šunelio gyvenime. Aukštos kvalifikacijos specialistas švelniai atlieka nemalonias procedūras, duoda nemokamų patarimų, greitai priima ištikus nelaimei, prisimena savo kliento charakterį ir ypatumus, žino, kaip su juo bendrauti.
suns daktaras

Kiekvieną šunelį būtina vieną kartą per metus paskiepinti skiepais nuo infekcijų ir pasiutligės. Mažas (iki 1 metų) keturkojis skiepijamas skiepais nuo maro, virusinio enterito, infekcinio hepatito, šunų gripo, leptospirozės. Šis skiepas susideda iš dviejų dalių. Trečias skiepas yra nuo pasiutligės. Pirmojo skiepo pirmąja dalimi rūpinasi veisėjas (~8-9 šunelio savaitę), antrąja – naujasis šeimininkas. Skiepo nuo pasiutligės laiką nustato veterinaras. Skiepų žymėjimai atliekami šunelio pase – skiepų knygelėje.

Kas maždaug trys mėnesiai (priklauso nuo vaistų) šuneliui reikia sumaitinti vaistų nuo kirminų. Taip apsaugosite ne tik jį bet ir save. Juk keturkojis yra labai smalsus, lauke jam reikia daug ką pauostyti, o jums nematant, ir paragauti. Mažam šuneliui preparatus nuo kirminų sumaitina veisėjas ir veterinaras.

suo su slieku

Tikrinkite šunelio dantis. Kuo vyresnis šunelis tuo dažniau. Šunelių dantys, kaip ir žmonių, gali apaugti apnašomis, sugesti. Su skaudančiais dantimis šuneliui gali būti sunku valgyti. Klaidinga nuomonė, kad grauždamas kaulus keturkojis pats išsivalo dantis. Kaulų graužimas
padeda, bet reikia valyti juos ir su valymo priemonėmis: šepetėliu ir šuneliams skirta dantų pasta. Paprašykite veterinaro, kad pirmą kartą parodytų, kaip tai daroma. Procedūra nesudėtinga, tik nereikia skubėti. Duokite šuneliui pradžioje palaižyti dantų pastos. Vėliau su šepetėliu valykite pirmiausia priekinius, po to kitus dantis. Stenkitės, kad tai būtų panašu į žaidimą. Suaugusio šuns dantis reikia valyti 2-3 kartus per savaitę.

suo su sveikais dantimis

Niekada niekada šuneliui neduokite smulkių ir lengvai skylančių gyvulių, paukščių, žuvų kaulų. Tai labai pavojinga. Nurijusiam šuneliui tokį kaulą, gali prireikti sudėtingos ir brangios žarnyno operacijos.

Saugokite šunelį nuo erkių. Erkių platinama parazitinė liga babeziozė labai basi liga. Užsikrėtęs šia liga šunelis gali žaibiškai nugaišti. Todėl įdėmiai patikrinkite šunelio kailį grįžę iš pasivaikščiojimų parkuose, miškuose. Erkės paprastai lėtos ir retai įsisiurbia iš karto. Dažniausiai turite keletą valandų. Radę erkę, sutraiškykite ją. Jei turite nors menkiausių įtarimų, keliaukite pas veterinarą. Jis duos nurodymus kaip stebėti šunelį, kada vėl apsilankyti, jei nepamatys simptomų. Ir žinoma, imsis priemonių, jei ras įsisiurbusią erkę. Paprašykite veterinaro rekomenduoti gerus lašus nuo erkių. Lašinkite juos kas mėnesį.

Patalpose, kuriose šunelis vaikšto be priežiūros nepalikite lengvai pasiekiamų daiktų, kuriais šunelis galėtų pakenkti sau: cheminių medžiagų, vazonų, šiukšlių. Supraskite, jam viskas įdomu. Jo dienos rūpesčiai yra uostyti, laižyti ir pagraužti aplink esančius daiktus.

Nepaleiskite šunelio nuo pavadėlio. Žaidimui ir lakstymui pievoje naudokite ilgą (10 m) dresūros pavadėlį. Numeskite jį ant žemės. Šuneliui sumanius jus pagąsdinti ir pabėgti, lengvai spėsite užminti ant pavadėlio ir sulaikyti uodeguotį. Pasivaikščiojimams, kur yra daug žmonių ir galimai kitų šunų, naudokite trumpą pavadėlį.

Tarpinis variantas – automatinis pavadėlis (vadinamas flex’u). Taip šunelis išliks saugus. Tik gerai išdresuotą, paaugusį, komandą “pas mane” be išlygų vykdantį keturkojį galite paleisti nuošaliose vietose, kuriose nėra jokių pavojų: kitų šunų, automobilių ir pan. Neleiskite uostytis ir žaisti su nepažįstamais šunimis. Griežtai to reikalaukite ir iš jų šeimininkų. Šuneliui žaisti su kitais uodeguočiais galite leisti tik, jei pažįstate jų šeimininkus, žinote, kad jų šuneliai paskiepyti ir prižiūrėti, taip pat nebendrauja su nepažįstamais.

suo su pavadeliu

Stebėkite savo šunelį kas dieną. Jei jis sveikas, keturkojo kailis – žvilgantis, purus, oda – lygi, be paraudimų, nepleiskanota, ausys – švarios, be kvapo ir kraujingų išskyrų, akys – spindinčios, neapsiblausę, dantenos – rausvos maišytos su juodomis pigmentinėmis dėmelėmis, neblyškios ir ne raudonos, dantys – balti ryškūs, be dėmių ir apnašų, nosis – nuolat šalta ir drėgna, šlapimas – skaidrus, gelsvas, kakutis – rudos spalvos, su forma. Taip pat sekite šunelio svorį ir FORMĄ. Normali šunelio temperatūra yra 37-38 C. Temperatūra matuojama momentiniu elektroniniu termometru atsargiai įkišant jį į užpakaliuką.

sveikas suo

RSS
Facebook