Šunelių veislės

daug veisliu

Renkantis šunelį, su kuriuo gyvensite ir praleisite daug laiko, labai svarbūs jo veislės bruožai. Tai parametrai, kuriuos reikia labai nuodugniai išstudijuoti ir gerai apgalvoti, ar jie atitinka būsimo šeimininko gyvenimo būdą, gyvenamąją vietą ir pan. Taip bus išvengta nesusipratimų ir blogų netikėtumų.
Čia pateikiamos populiaresnių veislių pagrindiniai bruožai, į kuriuos pirmiausia reikia atkreipti dėmesį.

Šeima, kilmės šalis, veisiės atsiradimo laikas – labiau bendram žinojimui. Žinoma, kai jau susidomėsite kažkuria veisle, smulkiai išstudijuosite visą jos istoriją ir atsiradimo legendą. Dažniausiai ši informacija būna labai įdomi ir romantiška.

Pirminė ir dabartinė paskirtis – šis bruožas informuoja kas šuneliui įgimta. Dažniausia pirminė šunų paskirtis buvo labai ūkiška: medžioklė, ganymas, graužikų gaudymas, saugojimas. Vėliau kai kurios keturkojų atliekamos užduotys pasidarė nebeaktualios ir apskritai išnyko arba evoliucionavo kaip medžioklė – tapo pramogine. Taip pat atsirado šunų sportas, kai senovinės užduotys imituojamos, pvz.: ganymas, bandos varymas. Visgi pagrindinė ir svarbiausia visų šunelių veislių paskirtis – draugavimas. Ir galite būti tikri, šią jie atlieka nuostabiai.

Svoris ir ūgis – pateikiami vidutiniai dydžiai. Jie gana ženkliai gali įvairauti. Smulkiau pasidomėsite gilindamiesi apie vieną ar kitą veislę. Čia šis kriterijus pateikiamas daugiam tam, kad įvertintumėte savo galimybes apgyvendinti tokį draugą savo būste. Būtina suprasti, kad didelis šunelis ankštame bute jausis nejaukiai, turėdamas mažai erdvės bus liūdnas.

Judrumo lygis – labai svarbus bruožas. Privalu gerai apgalvoti ar galite auginti šunelį su aukštu judrumo lygiu, nes tai reiškia, kad jo bus nuolat visur pilna, jam viskas bus įdomu, reikalaus ypač daug dėmesio. Žinoma, jei turite daug laisvo laiko ar galimybių būti kartu, pvz.: dirbate namuose, toks šunelis suteiks ypač daug džiaugsmo. Šuneliai su mažesniu judrumu nebus liūdni gaudami ir mažiau dėmesio. Jie tiesiog sugeba būti vieni, gali patys susirasti įdomių veiklų. Tokie uodeguočiai tinka vyresnio amžiaus ar daugiau užimtiems žmonėms.

Judėjimo poreikis – taip pat reikalinga gerai apgalvoti savybė. Reikia suprasti, kad turint bet kurį šunelį, neužtenka jį išvesti trumpam, tik atlikti gamtinių reikalų. Beveiki visi nori vaikščioti ir lakstyti, todėl reikia reguliariai lankytis parkuose, užmiestyje, jei šunelis gyvena mieste. O didelė dalis keturkojų turi įgimtą didelį poreikį nuolat turėti judėjimo krūvį. Tokiems šuneliams kur kas geriau gyventi namuose uždaru erdviu kiemu ar voljeru.

begantis suo

Pomėgis žaisti – šiek tiek susijęs su judrumo lygiu. Visi šuneliai mėgsta žaisti, tačiau kai kurie ypač ir nuolat. Žaidimas su šuneliu – tai dėmesys jam. Galintys skirti labai ribotą laiką keturkojui tikrai neturėtų galvoti apie judraus ir mėgstančio žaisti šunelio įsigijimą. Negaudamas reikiamo dėmesio šunelis bandys užsiimti kita veikla: grauš baldus, kilimus ir pan. arba dar blogiau – susirgs depresija.

Prieraišumo lygis. Visi keturkojai prieraišūs ir mylintys savo šeimininkus. Jūs jiems svarbiausi, galite neabejoti. Čia prieraišumas reiškia kaip stipriai šuneliui svarbu kasdien bendrauti su savo šeimininkais. Būtina atkreipti dėmesį į šią savybę, jei dažnai keliaujate ir šunelį paliksite su kitais žmonėmis ar šunų viešbutyje. Didelį prieraišumą turintis šunelis stipriai kentės, kai bus paliekamas. Galimi netgi maitinimosi sutrikimai.

Draugiškumas su kitais šunimis, gyvūnais, svetimais žmonėmis. Jokiu būdu nereiškia, kad šunelis, jei nedraugiškas, pyksta, kai tenka bendrauti. Čia labiau apibrėžiamas šunelio domėjimasis minimais subjektais. Jei kartu gyvena keli šunys (ar kiti gyvūnai), žinoma, bus visiems smagiau, jei kartu gyvenantis šunelis noriai socializuosis su jais, bendraus. Domėjimasis svetimais žmonėmis svarbus renkantis šunelį apsaugai.

Pasidavimas dresavimui. Skirtingi šuneliai skirtingai reaguoja į “mokslus”. Dresavimo esmė bet kuriuo atveju yra paklusnumo lavinimas. Paklusnumas – šeimininko viršenybės pripažinimas. Tad natūralu, kad skirtingų veislių atstovai skirtingai priima šį procesą. Tai natūraliai sąlygoja šunelio fiziologija, charakteris, veislės pirminė paskirtis ir t.t. Tačiau tikrai nereiškia, kad šunelis, jei jis kiek sunkiau pasiduoda dresūrai, yra mažiau protingas. Dažnu atveju atvirkščiai – sunkiau pripažįstantis dominavimą prieš jį, šunelis yra labai gudrus ir išradingas. Todėl jį išdresavus šias savybes galima pakreipti norimoms reikmėms.

sunelio mokslai

Sargumas – įgimta savybė stebėti pokyčius aplinkoje ir apie juos garsiai pranešti. Tai taip pat natūraliai susijęs bruožas su kitomis savybėmis. Ir atrodytų keista – atvirkščiai proporcingas šunelio dydžiui. Maži šuneliai dažniausiai kaip tik yra sargesni.

Galimybė apginti – tai labiausiai su šunelio kūno sandara susijusi savybė. Tačiau taip pat labai svarbūs charakterio bruožai. Nuostabu, kad milžinui senbernarui visiškai svetima agresija, o išradingieji, bet nedideli, korgiai turi didelę galimybę apginti. Galimybė apginti – tai momentinis šunelio sugebėjimas įvertinti kilusį pavojui šeimininkui, šeimos nariams ir gebėjimas savo agresijos demonstravimu pavojų atgrasinti ar net pulti.

Priežiūros poreikis. Pagrindinė priežiūra, žinoma, reikalinga kiekvienam šuneliui. Jos sudėtingumas ir trukmė iš esmės sąlygojama kailio savybių ir šunelio dydžio. Tad iš išvaizdos galima spėti, kurias “uodegas purenti” sudėtingiau, kurias paprasčiau. Tai taip pat turi būti apsvarstyta prieš įsigyjant šunelį, įvertintos visos galimybės.

Atsparumą šalčiui ir karščiui lemia kailio ir odos struktūra. Tai sąlygota veislės kilmės ir paskirties. Lietuvos sąlygomis gali gyventi bet kuri veislė, nes nėra nei per daug šalta, nei karšta. Aišku, kad ir kiek atsparios veislės karščiui šunelis, jo negalima ilgai laikyti kad ir lietuviškos vasaros saulėje.

Rekomenduojami testai. Rekomenduojami tyrimai jokiu būdu nereiškia, kad tiriama vieta yra šunelio veislės silpnoji. Atvirkščiai, negalavimai, kurių nereikia tirti, nepasitaiko arba pasitaiko ypač retai. O rekomenduojamus tyrimus profilaktiškai galima atlikti, kaip kad ir sveikas žmogus reguliariai lankosi pas gydytoją.

Gyvenimo trukmė. Pateikiama vidutinė statistika. Neabejokite, mylimas ir prižiūrimas uodeguotis dažniausia džiugins dar ilgiau!

takso zvilgsnis

RSS
Facebook

Visos uodegos vienoje vietoje!

Afenpinceris2
Afenpinčeris
Afganu kurtas2
Afganų kurtas
Airiu gleno imalo terjeras2
Airių Gleno Imalo terjeras
Airiu kvieciaspalvis terjeras2
Airių kviečiaspalvis terjeras
Airiu seteris2
Airių seteris
Airiu terjeras2
Airių terjeras
Airiu vandens spanielis2
Airių vandens spanielis

Airiu vilkogaudis2
Airių vilkogaudis
Akita2
Akita
Visas sąrašas